Címkék

2012. február 27., hétfő

A parton


A képekkel kezdem, úgy haladok aztán végig az időn.
Itt nyár van, ott ködös lepellel bekúszik lassan a tél.
Mosolyok fakasztanak bennem jókedvet, együtt sírok a könnyekkel, szállok madarakkal, állok magányosan folyópartokon, nézem a vizet, naplementébe álmodom a körülöttem haladó életet.
Folytatom aztán a verssel.

2012. február 25., szombat

Melyik?



- Nézd meg a képeimet! – szóltam egy nap hirtelen – Szerinted melyik vagyok én? Melyik kép vagyok leginkább?
 Ez a hirtelen emelkedő, havas hegyoldal? Az a kőszikla talán, vagy a felhőkbe burkolózó hegyorom? Az a fekete – fehér, düledező, öreg romház, vagy az a piros virág?
 Melyik?  
Tarka szárnyú pillangó inkább, vagy a magányos fa a folyó partján? A narancsszélű felhő, vagy a dupla szivárvány? Eltaposott csikk, grafiti a házfalon, vagy a repülőgép szárnyán megcsillanó napsugár?
Mi vagyok, mondd!
Virágok közé búvó csiga, vagy madár, aki a szárnyait próbálgatja? Botjára támaszkodó nagyanyó, vagy fiatal bakfis, kinek hajába kap a szél? Folyó vagyok, vagy inkább tenger? Forrásvíz, vagy esőcsatorna? Lejtő? Emelkedő? Égig érő fenyőfa, vagy inkább alma, ropogós?
Buja rózsa, apró virágú pipitér? Mérges pulyka talán, vagy szorgalmas méh? Tavasz vagyok, sokszínű, vagy inkább tél, hideg és fehér? Színes levelű, őszi erdő, vagy nyári mezőn hajladozó kalász? Magányos farkas, vagy csoportban totyogó bárány talán?
Olyan jó lenne tudni!


2012. február 24., péntek

Bableves




Egyszerre kezdte el főzni. Korán reggel. Nem titkolt szándéka volt, hogy összeérjenek az ízek, hogy egymáshoz idomuljanak, kiegészítsék egymást. Úgy jó az, ha mindenre van idő bőségesen.
Az alapanyagokat is gondosan válogatta. A tarka, nagy szemű babot még a nagyanyjától kapta a télen. A mama mindig tudta, melyik fajtát érdemes ültetni, mit bír el az agyagos, fekete föld. A kukorica mellé rakta a babot, hogy a felszökő szár karóként szolgálja a barna-tarka szemeket. Mire a kukoricát törni kellett, a bab is megérett. Aztán az öreg teknőbe kitette száradni a napra, had pörögjenek ki a szemek maguktól, minél szárazabb, annál elállóbb. Amikor babszemek apró gyöngyszemként benn maradtak a teknő alján, fogta, a szélben kiszellőztette belőle a pernyét, majd egy tüllzsákba felkötötte a kamra gerendájára. Télen aztán szétosztotta az unokák között, hiszen maga már régen nem vezetett házat.

2012. február 23., csütörtök

Írj színesen! - Kereslek


Emlékszem, nyár volt, amikor közelebb kerültünk egymáshoz. Azonnal beléd szerettem. Te biztosan nem vettél észre, hiszen én csak egy voltam a sok közül, aki ámulva csodálta azt a különleges arcot, amit magadból mutattál. Arra is emlékszem, hogy éppen felébredtem, amikor megpillantottalak.

Napfürdő












2012. február 22., szerda

Talán az



ahogy először lépsz be
kisfiús zavartan
köszönésre nyújtod kezed
és félúton érzed
suta a mozdulat
magadhoz ölelsz
a forró csoki habja
megül szád szegletében
talán az ...

2012. február 18., szombat

Csak hétvége ne lenne!


Pali bácsiék történetét Mari nénémtől hallottam tavaly szüretkor. Ő meg a körorvos feleségétől a piacon. Mari néném nagyon jó asszony, soha nem ártana még a légynek sem, az meg, hogy valamiféle pletyka elhagyja a száját, egyszerűen elképzelhetetlen, meg se forduljon a fejetekben. Ezt a históriát sem mesélte el máshol, csak a szülői értekezleten az iskolában, a Kati ángyoméknál, a keresztelőn, meg itt nálunk, a szüreten. Egy szó, mint száz, első kézből való mesét mondok most úgy, ahogy azt hallottam. Se hozzá nem tettem, se el nem vettem belőle egy betűt sem.

2012. február 14., kedd

Huszár F4


Ötödik napja jött ki potyára. Ötödik napja várt, előbb türelemmel, aztán egyre türelmetlenebbül.
Négy hónapja minden áldott nap, pontban tizenegykor, hóna alá tette a sakk készletet, fejébe húzta kalapját, kezébe vette a sétabotot, és gyalog indult el a Népligetbe. Nem szállt buszra. Felesleges lett volna, hiszen csak kétsaroknyira lakott a parktól. Ott leült egy gesztenyefa alá, mindig ugyanoda, felállította a táblát, és nekiállt játszani. Csak úgy, magában. Hol a világossal lépett, hol a sötéttel. Minden lépést előre megkomponált, mindegyiket megrágta, alaposan meggondolta, aztán mégis vacillált egy kicsit, hogy biztosan jó helyre teszi-e ezt vagy azt a figurát.

2012. február 13., hétfő

Indulj el egy úton


„Indulj el egy úton
Én is egy másikon
Hol egymást találjunk
Egymáshoz se szóljunk”



Mint gyermekkoromban annyiszor, lábaimat magam alá húzva ülök a frissen sarjadt, zöld fűben. Felettem a kék ég, előttem a cseresznyevirágzás. Két hatalmas fa. Apám ültette mindkettőt. Festeni sem lehetne rájuk több virágot. Az alsó ágait hosszúra metszette, ne kelljen az unokáknak létráról gyümölcsöt szedni, csak kinyújtják a karjukat, ha eljön az idő. A fekete, ropogós cseresznyék ideje. 

Dac




2012. február 11., szombat

Végjáték



A Népliget árnyas fái között langyos szellő fújdogált. Délutánra járt az idő. A játszótér felé vezető úton egy kisfiú közeledett az anyukájával. A gyerek, aprócska biciklijével pár méterrel előrébb járt, mint anyja, de még így is folyamatosan kérdezgetett.
- Ne menj olyan gyorsan, még valami bajod esik – szólt utána a nő, mire a fiúcska megállt egy pad előtt. Elmélyülten nézett egy, a padra kiterített, majd ottfelejtett sakktáblát. Soha nem látott még hasonlót, így azonnal faggatózásba kezdett.
- Ez mi ez?

2012. február 10., péntek

Évszakok


Hol vannak már azok a gyönyörű ékszerek, a békebeli, aranyozott porcelánok? – sóhajtott fel a férfi egykedvűen, miközben vastag ujjai között pörgette az elé gondosan kirakott arany ékszereket – Válság van, aranyoskám, nincs most értéke az ilyesminek.
A pult másik oldalán sápadt arcú fiatalasszony várakozott magára kényszerített nyugalommal. Jobbján aprócska kisfiú kapaszkodott fekete kabátjába.
- Mégis, mennyit tudna értük adni? – szólalt meg halkan a nő. Ez a pár nyaklánc és gyűrű lehet az utolsó szalmaszál, ha ezeket nem tudja pénzzé tenni, akkor hideg lakásba kell a kicsi Marcit hazavinni. A szolgáltató mai napig adott haladékot. A hátralék a kamatokkal tetemes összeg, és most, így, egyedül a gyerekkel…

2012. február 8., szerda

Havazott





Posted by Picasa

Most nem is kell több


Látom az arcodon, hogy örülsz nekem, és én is ugyanígy érzek. Jó, hogy itt ülünk egy forró teával a kezünkben, a lábunkat magunk alá húzva a kanapén. A testünket átjárja a jóleső melegség. Talán a teától, de az is lehet, hogy valami sokkal különlegesebb dologtól, nem tudom, de talán nem is lényeges.
Tudod, olyan ez, mint amikor belépsz a házba, és mielőtt a cipődet letennéd, leülsz egy kicsit. Csak egy pillanatra megpihenni.  Nem fáradtság ez, nem is lustaság, hanem csak egyszerűen örülsz annak, hogy végre valahára otthon vagy, körülötted minden ismerős, mindenhez kötődésed van, minden apró szeglet meleg és barátságos. Jó neked itt.
Megfeledkezel arról, hogy mennyire fáradt is vagy, mennyire fáj a hátad, vagy a lábad, nem nyomasztanak a kifizetetlen számlák, nem aggódsz az anyád várnyomása miatt, nem félsz, hogy miközben sétálsz az utcán, megtámadnak és kirabolnak, nem rettegsz amiatt, hogy mi lesz a gyerekeiddel, ha végeznek az egyetemen. Az sem zavar akkor, hogy esténként holtfáradt vagy és elalszol a híradón, ami egyébként is csak rémhírekkel van tele, nem izgat, hogy elillannak az évek és a szemed körül ráncokat festett az idő. Nem számít semmi. Csak a tea a kezedben, a melegség ott, baloldalt, és az öröm, hogy együtt lehetünk.



2012. február 7., kedd

Szeretsz?


- Mondd, szeretsz?
- Persze.
- Mi az, hogy persze? Csak ennyi? Persze?
- Miért mit vársz? Szavaljak, vagy énekeljek? Miért olyan fontos, hogy bizonygassam?
- Most mi bajod? Csak kérdeztem valamit!
- Te nem valamit kérdeztél, hanem azt kérdezted!
- És nem lehet rá normális választ adni?
- Mi értelme, ha folyton bizonygatni kell? Nem érzed? Akkor már baj van, ha nem érzed!
- Persze, hogy baj van, sohasem mondod!
- Na, most fejezzük be! Elmegyek egyet futni.
- Ez a legkönnyebb! Futni. Még mindig nem válaszoltál! Szeretsz?





2012. február 6., hétfő

Képek



Emlékszel? A kályhában lobogott a tűz, a csészében gőzölgött a forralt bor. Ültünk a melegben, sült krumplit ettünk, míg odakinn esett a hó.
Azt mondtam akkor, hogy szeretem az itthoni havat. Furcsán néztél rám, de én csak nevettem. Tudod, itt a hegyen valahogy mindig szebb a hóesés, mint a városban. Valami rejtett ritmusra szédülnek a hópihék ide-oda, néma táncot lejtenek, aztán kényeskedve megágyaznak maguknak a tágas réten, felöltöztetik a fákat, megülnek a cserepeken, vagy éppen az ember arcán, ami aztán úgy csiklandoz, hogy kacagni kell.
Szóval, ültünk a melegben. Beszélgettünk. Valami régen feledett rokonról meséltél. Nem tudtam magam elé idézni az arcát. A szekrényhez siettél akkor, és a fiók mélyéből elővettél egy ütött kopott, poros dobozkát. Évek óta gyűjtögetted múltunk fakuló jeleit, most előhoztad, és az asztalt beborította a képekből rakott tarka mozaik. Fekete-fehér és színes képek, néhol megsárgult, itt-ott fakó. Mindegyik egy történet. Ez itt egy mese, boldog a vége, az ott egy dráma, könnyfakasztó.
Sokáig nézegettük a sárguló fényképeket. Leégett a tűz, kiürült a csésze, ott, a hegyen, abban a szobában velünk volt a múltunk, és egy darabka béke.